Kraków

Kraków: duża dynamika wzrostu zakażeń koronawirusem, przybywa hospitalizowanych

Sytuacja jest poważna. Dzienny przyrost nowych zachorowań cały czas ma swoją dynamikę – mówił w środę radnym sekretarz miasta Antoni Fryczek. W Krakowie stwierdzono w środę 524 nowe zakażenia koronawirusem i osiem zgonów, a w całym regionie 1538 nowych przypadków i 27 ofiar śmiertelnych.

Radni, m.in. Anna Prokop-Staszecka, Stanisław Zięba i Dominik Jaśkowiec apelowali do mieszkańców o odpowiedzialność, solidarność społeczną i przyjęcie szczepionek. Apel ten ponowił także sekretarz miasta Antoni Fryczek.

“Przyrost dzienny cały czas ma swoją dynamikę, choćby dzisiejsze dane mówią, że sytuacja jest poważna” – mówił Fryczek. Podkreślił, że Kraków prowadził i wciąż prowadzi kampanię promującą szczepienia m.in. na stronie internetowej krakowpomaga.

Jak zauważył przewodniczący Komisji Zdrowia, radny Lech Kucharski – ordynator oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu im. S. Żeromskiego – kolejne kampanie informacyjne przynoszą teraz mniejszy efekt. “Na moim oddziale mamy w tej chwili jedno miejsce wolne. Dominują osoby niezaszczepione” – mówił Kucharski. Apelował o zachowanie ostrożności, stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego i szczepienia.

Zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Urzędzie Miasta Krakowa Przemysław Cichy mówił radnym, że w Krakowie na 598 łóżek przeznaczonych dla pacjentów covidowych zajętych było we wtorek 457 (76 proc.), a spośród 58 respiratorów używane były 43 (74 proc.).

“Sytuacja jest poważna. Nie dlatego, że nie mamy łóżek covidowych. One są. Problem w tym, że musimy te łóżka tworzyć, poprzez przekształcanie innych i musi być ich aż tyle, choć mamy powszechny dostęp do szczepień” – ocenił Przemysław Cichy. “Odnotowujemy dziennie duże, wręcz skokowe wzrosty zachorowań” – mówił.

Dodał, że jeśli chodzi o przygotowaną przez wojewodę małopolskiego Łukasz Kmitę wspólnie z dyrektorami szpitali strategię zwiększania bazy łóżek, jesteśmy na przełomie piątego i szóstego etapu tej strategii – do 26 listopada liczba łóżek ma wzrosnąć w całym regionie do 2 tys. 277.

Krakowski Szpital im. S. Żeromskiego podał, że zapewnia 85 łóżek, w tym 15 dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19 i 60 dla osób z potwierdzonych zakażeniem oraz sześć respiratorów. W Szpitalu im. Narutowicza zapewnionych jest 51 łóżek covidowych, w tym 10 dla osób z podejrzeniem zakażenia i jedno respiratorowe. Zajętych jest 38 miejsc.

“26 proc. przebywających w krakowskich szpitalach to osoby zaszczepione, reszta to niezaszczepieni” – mówił Przemysław Cichy. Podał, że w Szpitalu Żeromskiego planowane jest zwiększenie liczby łóżek do 106, a w Narutowiczu do 81.

Jak podkreślił wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia priorytetem władz miasta jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych, tak by osiągać odporność populacyjną. W Krakowie działa około 160 punktów, w tym POZ, w których można się zaszczepić.

67 proc. mieszkańców Kraków przyjęło już pierwszą dawkę preparatu przeciw COVID-19, a 65,2 proc. jest zaszczepiona w pełni. Najniższa jest wyszczepialność w grupie najmłodszych 12-19 lat – 57 proc., od 20 do 39 lat – 80 proc., od 40 do 59 lat – 74 proc., od 60 do 69 lat – 75 proc. i w grupie 70 + – 85 proc.

“Działania miasta są zakrojone na bardzo szeroką skalę. Chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom możliwość przyjęcia szczepień, także tym, które miały obiektywne kłopoty z samodzielnym dotarciem do punkt szczepień” – mówił Przemysław Cichy. Poinformował, że w czasie wakacji mobilne punkty szczepień funkcjonowały podczas 40 wydarzeń plenerowych, a mobilne zespoły szczepień w domach wykonały ponad tysiąc szczepień.

Jak poinformował Cichy, jeśli chodzi o placówki oświatowe w Krakowie, z powodu pandemii nie jest obecnie zamknięty żaden żłobek, a w szkołach zamknięte są 193 oddziały. “Żadna szkoła nie jest zamknięta całkowicie” – zaznaczył.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close