Edukacja

Konopacka i Kusociński mogą być idolami także dzisiaj

„Mistrzowie i patrioci” – to tytuł akcji, której celem jest uczczenie pamięci o polskich sportowcach zasłużonych w czasie II wojny światowej. „Ogłosiliśmy konkurs dla uczniów szkół średnich. Ich zadaniem będzie przygotowanie prac pisemnych, w których podzielą się swoimi refleksjami na temat bohaterów. Jesteśmy przekonani, że ich sportowe osiągnięcia, a także odważne życiowe wybory, mogą imponować młodym Polakom” – mówi Maciej Zdziarski, prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza.

Zadaniem uczniów jest napisanie krótkiej pracy na jeden z trzech tematów zaproponowanych przez organizatora. „Prace można nadsyłać jeszcze tylko do 20 października. Chodzi nam o krótkie, co najmniej jednostronicowe teksty, których napisanie nie wymaga wiele wysiłku – zapewne nie więcej niż wykonanie zadania domowego” – przekonuje Maciej Zdziarski.

Dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego: iPadów, głośników bezprzewodowych JBL, czytników e-booków Kindle, profesjonalnych słuchawek, aparatów fotograficznych Instax oraz powerbanków (w sumie ponad 60 nagród). Laureaci zostaną zaproszeni na uroczystą galę z udziałem prezydenta RP. Projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Akcja „Mistrzowie i patrioci” jest realizowana w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i służy przypomnieniu sylwetek polskich sportowców, którzy od 1 września walczyli z Niemcami, a od 17 września – także z Sowietami. Olimpijczycy i mistrzowie kraju wstępowali do wojska i organizacji podziemnych, ginęli w kampanii wrześniowej, katyńskim lesie, pod Monte Cassino, w powstaniu warszawskim, niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych.

„Chcemy pokazać, że choć sport był ich życiem, największą wartością pozostała niepodległa Polska” – podkreślają organizatorzy. Na bohaterów projektu wybrali m.in. złotych medalistów olimpijskich: Janusza Kusocińskiego, zamordowanego przez Niemców w Palmirach oraz Halinę Konopacką, która we wrześniu 1939 r. wzięła udział w brawurowej akcji ewakuowania polskich rezerw złota.

Więcej informacji o konkursie na stronie www.mistrzowieipatrioci.pl w zakładce „Konkurs”.

 Fundacja Instytut Łukasiewicza
Koronawirus w Krakowie
Tagi

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *