Kobieca strona Sycylii – SYCYLIJKI Gaetano Savatteri
„Sycylijki” Gaetano Savatteri(Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego bo.wiem) to książka, która ukazuje złożony i wielobarwny portret sycylijskich kobiet, daleki od stereotypowego wizerunku utrwalonego przez literaturę i kino. Savatteri, przez lata przyglądając się marginalizowanym i niesłyszanym mieszkankom Sycylii, oddaje im głos, przybliżając zarówno biografie prawdziwych postaci, jak i fikcyjnych bohaterek, tworząc mozaikę ich niezależności, determinacji i odwagi.
Obraz Sycylijki, jaki przez lata kształtowały media, to kobieta ubrana na czarno, zdystansowana i całkowicie oddana mężczyźnie w roli wiernej żony, matki lub córki. Gaetano Savatteri w „Sycylijkach” skutecznie dekonstruuje ten stereotyp, ukazując prawdziwą twarz sycylijskiej kobiety, która jest znacznie bardziej złożona i niejednoznaczna. Kobiety te są pierwsze i ostatnie, czczone i znienawidzone, święte i czarownice. Autor ukazuje ich różnorodność, zestawiając ze sobą postacie historyczne i współczesne, rzeczywiste i fikcyjne, tworząc portret pełen sprzeczności i głębi.
Savatteri przybliża biografie wielu niezwykłych kobiet, zarówno tych znanych, jak i mniej rozpoznawalnych:
- Św. Rozalia – patronka Palermo, symbol religijności i duchowego przewodnictwa.
- Franca Viola – symbol emancypacji kobiet, która w latach 60. XX wieku odważyła się przeciwstawić obowiązującemu prawu i odrzuciła „naprawczy” ślub z gwałcicielem.
- Giuliana Saladino – dziennikarka i polityczka, która walczyła o prawa kobiet i sprawiedliwość społeczną.
- Giovanna Bonanno – trucicielka, znana jako „octowa staruszka”, której historia ukazuje mroczną stronę kobiecej determinacji i desperacji.
Portretując te kobiety, Savatteri pokazuje ich niezależność, odwagę i zdolność do walki o swoje prawa w patriarchalnym społeczeństwie. Kobiety te potrafią przeciwstawić się mafii, a niekiedy przetrwać w jej strukturach, walczyć o specyficznie rozumianą sprawiedliwość i zmieniać krzywdzące je zwyczaje.
Savatteri mistrzowsko przeplata historię ze współczesnością, tworząc kulturowy i społeczny portret Sycylii. Książka „Sycylijki” to literacka opowieść o kobietach, które chcą odmienić swój los, ukazująca ich wielowymiarowość i siłę. Autor zwraca uwagę na to, że choć wiele zmieniło się na przestrzeni lat, pewne wyzwania i problemy pozostają aktualne. Współczesne Sycylijki, podobnie jak ich przodkinie, muszą walczyć o swoje miejsce w świecie, często wbrew trudnościom i uprzedzeniom.
Gaetano Savatteri to włoski dziennikarz i pisarz, urodzony w 1964 roku w Mediolanie, który dorastał na Sycylii. Mieszka i pracuje w Rzymie. Jego praca jest głęboko zakorzeniona w sycylijskiej rzeczywistości, co nadaje jego książkom autentyczność i wiarygodność. W 2005 roku ukazał się jego esej „I siciliani” [Sycylijczycy], a także wiele powieści, takich jak „Gli uomini che non si voltano” (2006), „La fabbrica delle stelle” (2016), „La congiura dei loquaci” (2017), „Il delitto di Kolymbetra” (2018), „Il lusso della giovanizza” (2020) i „Quattro indagini a Màkari” (2021). Savatteri jest znany z umiejętności tworzenia złożonych narracji, które wciągają czytelników i skłaniają do refleksji.
„Sycylijki” Gaetano Savatteri to książka, która zmienia sposób postrzegania sycylijskich kobiet. Dzięki głębokiemu zrozumieniu i empatii, autor tworzy portret pełen życia, sprzeczności i siły. To lektura, która nie tylko odkrywa przed czytelnikami mało znane historie, ale także inspiruje do refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie i ich walką o równouprawnienie. Savatteri, oddając głos sycylijskim kobietom, pokazuje, że prawdziwa twarz Sycylii to nie tylko jej mężczyźni, ale przede wszystkim jej niezłomne, odważne i zdeterminowane kobiety.