Film

Kino plenerowe w Czyżynach na jubileusz 70-lecia Nowej Huty

W tym roku Nowa Huta obchodzi swoje 70-te urodziny. Z tej okazji już 9 i 10 sierpnia Centrum Handlowe Czyżyny zorganizuje dla mieszkańców oraz sympatyków dzielnicy letnie kino plenerowe. Oprócz filmów pełnometrażowych widzowie będą mogli obejrzeć także nowohuckie kroniki filmowe.

Bezpłatne seanse będą odbywać się na deptaku przed Centrum Handlowym Czyżyny przy ul. Medweckiego 2. W piątek o godz. 20 zaplanowany jest pokaz zrealizowanego pod koniec lat 50., jednego z najciekawszych filmów fabularnych o Nowej Hucie i jej mieszkańcach pt. „Zagubione uczucia”. Reżyserem czarno-białego obrazu jest Jerzy Zarzycki.

Z kolei w sobotę wyświetlana będzie nominowana do Oscara amerykańska produkcja z 2017 roku pt. „Cudowny chłopak” w reżyserii Stephena Chbosky’ego. Film z gatunku kina familijnego powstał na motywach bestsellerowej powieści “Cud chłopak” autorstwa R.J. Palacio, a w jego obsadzie zobaczymy takie gwiazdy ekranu, jak Julia Roberts czy Owen Wilson.

Atrakcją dla mieszkańców będą również archiwalne odcinki nowohuckiej kroniki filmowej, które będą wyświetlane w piątek i sobotę przed głównym pokazem wieczoru.

– Z przyjemnością przyłączamy się do świętowania 70. rocznicy powstania Nowej Huty, gdzie Czyżyny były jednym z pierwszych centrów. Dlatego w repertuarze kina plenerowego pojawią się również produkcje nawiązujące do tej części Krakowa, które są wartościowe, ale mało znane szerszej publiczności – mówi Marta Drzewiecka, przedstawicielka właściciela obiektu.

Ciekawostką dla miłośników historii, ale i młodszego pokolenia, będą również nowohuckie kroniki, które są zapisem ważnych wydarzeń z życia dzielnicy oraz świadectwem minionej epoki.

– Chcemy przypomnieć, że Nowa Huta ma swoją wyjątkową osobowość, a także pokazać, jak zmieniała się na przekroju lat. Język filmowy jest ku temu znakomitym narzędziem – podkreśla Marta Drzewiecka.

Skąd pomysł na świętowanie jubileuszu właśnie w takiej formie? – Jako że kino plenerowe jest jedną z najbardziej popularnych wśród mieszkańców aktywności w sezonie letnim, postanowiliśmy połączyć aspekt edukacyjny z rozrywką. Tym bardziej, że nie każdy pamięta, że w Nowej Hucie powstało kiedyś wiele filmów. Swoje obrazy realizowali tutaj wybitni twórcy polskiego kina m.in. Krzysztof Zanussi, Andrzej Munk czy właśnie Jerzy Zarzycki – dodaje.

Jak zapewniają organizatorzy wydarzenia, w repertuarze każdy – niezależnie od płci i wieku znajdzie coś dla siebie.

– Podczas wydarzenia „Filmowe Czyżyny” nie zabraknie szczypty historii, ciekawych opowieści z dzielnicą w tle, komediowych akcentów, ale także okazji do wzruszeń. Na seanse zapraszamy więc i małych, i dużych – podkreśla Drzewiecka.

Filmowe Czyżyny są częścią oficjalnych obchodów 70 lat Nowej Huty. Przy strefie filmowej staną także food trucki serwujące przekąski, desery oraz napoje. Impreza w piątek oraz w sobotę potrwa do godz. 22. Wstęp wolny.

Koronawirus w Krakowie
Tagi
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *