Koronawirus na Świecie

KE: nie chcemy wprowadzać zakazu eksportu szczepionek przeciw Covid-19

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica poinformowała w środę, że w rejestrowaniu eksportu do krajów trzecich szczepionek przeciw Covid-19 produkowanych na terytorium UE, nie chodzi o wprowadzanie zakazów.

“Nie chodzi o blokowanie eksportu. Nikt nie będzie nic blokować. Chcemy mieć jasność i przejrzystość w kwestiach produkcji i dostaw szczepionek, które są produkowane w Unii Europejskiej” – oświadczyła Suica podczas konferencji prasowej w Brukseli. Potwierdziła również, że propozycja mechanizmu rejestracji szczepionek zostanie przedstawiona w piątek.

Unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides poinformowała w poniedziałek, że UE będzie wymagała od firm farmaceutycznych produkujących szczepionki przeciw Covid-19 na terytorium Wspólnoty, by rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar eksportu tych preparatów do krajów trzecich.

Zapowiedź padła po tym, jak w piątek koncern AstraZeneca nieoczekiwanie ogłosił duże ograniczenie dostaw szczepionek dla krajów Unii w pierwszym kwartale roku. Kyriakides oceniła w poniedziałek, że opóźnienia w dostawach szczepionek tej brytyjskiej firmy “są niedopuszczalne” i uznała, że przedstawione przez nią wyjaśnienia “były niezadowalające”.

Preparat opracowany przez AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego nie uzyskał jeszcze aprobaty Europejskiej Agencji Leków (EMA), mimo że szczepionka jest już stosowana w Wielkiej Brytanii i niektórych innych krajach świata. Decyzja EMA w tej sprawie ma zapaść 29 stycznia. KE zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *