Szczypta muzyki

Kasia Moś & AUKSO – Prząśniczka – czyli Moniuszko na nowo!

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji to koniecznie posłuchajcie “Prząśniczki” w aranżacji Kasi Moś oraz jej brata Mateusza i Mateusza Kołakowskiego. Jest to nagranie z koncertu Moniuszko 200 / AUKSO feat. Kasia Moś, który odbył się 14 grudnia 2019 w katowickiej sali NOSPR.

Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć wyjątkowe aranżacje wytworów Moniuszki. Na scenie oprócz Kasi Moś wystąpili: Mateusz Moś – skrzypce/wokal, Mateusz Kołakowski – fortepian/instrumenty klawiszowe, Maciek Magnuski – moog/bas, Tomasz Mądzielewski – perkusja, AUKSO Kameralna Orkiestra Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Prząśniczka to pieśń skomponowana przez Stanisława Moniuszkę na głos i fortepian do słów Jana Czeczota. Obecnie często wykonywana jako utwór instrumentalny, na instrumentach dętych. Jej transkrypcję na fortepian wykonał polski kompozytor Henryk Melcer-Szczawiński. Popularne było wykonanie Prząśniczki przez duet fortepianowy „Marek i Wacek”. Utwór był wykorzystywany jako sygnał wywoławczy przez stacje radiowe i telewizyjne: Polskie Radio Białystok oraz Telewizję Łódź.

Od 1998 dzięki inicjatywie łódzkiego radnego Andrzeja Jędrzejczaka, „Prząśniczka” została oficjalnym hejnałem Łodzi i jednym z miejskich symboli. Hejnał grany jest codziennie na trąbce, o godzinie 12:00, z okna Urzędu Miasta Łodzi.

Koronawirus w Krakowie
Tagi
Kraków Portal

Szczypta muzyki

Subiektywny wybór muzyki, prezentujemy to co jest według nas warte poznania. Masz swój zespół, tworzysz muzykę, chcesz się pokazać? Daj nam znać!

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *