Problemy skórne

Jak skutecznie zapobiec przedwczesnemu starzeniu się?

Kondycja naszej skóry jest odzwierciedleniem tego jak dbamy o kolagen. Podobnie jak kondycja naszych mięśni świadczy o tym, jak dbamy o prawidłową dostawę białka do nich – czemu żaden wyczynowy sportowiec nie zaprzeczy.

Kolagen jest głównym składnikiem tkanki łącznej, będącej podstawową tkanką naszego organizmu, spajającą pozostałe tkanki, zapewniającą podporę, zewnętrzne rusztowania i powłoki (skóra właściwa) oraz ochraniającą wrażliwe części organizmu. Tkanka łączna jest główną częścią składową organów i tkanek. We współpracy z krwią i limfą tworzy środowisko wewnętrzne organizmu, a za jej zadanie przewodnie uznaje się utrzymywanie homeostazy zarówno wszystkich elementów, jak i mikrocząsteczek naszego organizmu.   Kolagen jako najbardziej rozpowszechnione w organizmach ssaków białko  stanowi 1/3 masy wszystkich białek, np. w skórze stanowi prawie 70% ich masy. Można by rzec, że pływamy w morzu kolagenu. Znajdujemy go również po za tkanką łączną, min.: we włosach i paznokciach. W samej skórze właściwej, czyli największym organie naszego organizmu, który nas chroni, wydziela, wydala, oddycha, a także zdobi – znajdziemy około 40% kolagenu. Zatem nie jest obecnie zaskoczeniem fakt, iż kolagen wraz z włóknami elastynowymi nadaje sprężystość i jędrność, wiąże wodę, substancje lipofilowe, a jego ilość i jakość jest odzwierciedleniem kondycji tkanki łącznej, a co za tym idzie lustrzanym odbiciem kondycji całego naszego organizmu.

Przedwcześnie pomarszczona skóra, łamliwe włosy i paznokcie, zwiotczałe mięśnie, słabnący wzrok, niedobory energii życiowej to ewidentne skutki szwankującej gospodarki aminokwasowej, równowagi białkowej. Kolagen – „proteina młodości” niestety jest białkiem silnie biodegradowalnym, dlatego też w organizmie następuje ciągła jego wymiana. Kiedy jednak następuje przewaga procesów degradacji kolagenu nad procesami syntezy, czyli fibroblasty i chondrocyty nie nadążąją za procesami dysymilacji (wytwarzania) kolagenu – rozpoczyna się proces starzenia. Wówczas skóra staje się co raz cieńsza, wiotczeje i wysycha, powstają głębokie zmarszczki, plamy pigmentacyjne, podrażnienia, włosy stają się co raz cieńsze i siwieją, a paznokcie są co raz bardziej kruche. Dochodzi do stopniowego wygasania procesów pełnowartościowego zaopatrywania ustroju w krew, tlen i substancje odżywcze.

Także procesy wydalania zużytych metabolitów stają się mniej sprawne. Szczególnie wrażliwy na powyższe zmiany jest nasz układ nerwowy, a więc w głównej mierze praca mózgu, która to do ostatnich chwil potrzebuje niezakłóconych dostaw glukozy, tlenu, wapnia i innych składników mineralnych. W ogóle większość patologii dotykających nasz organizm jest zależnych od kondycji tkanki łącznej. Tkanka łączna natomiast w dużej mierze zależy od tego, czy wymiana kolagenu, jej podstawowego białka, zachodzi dostatecznie często i wydajnie. W tym miejscu, jak to zwykle się dzieje podczas dewagacji na temat zdrowia, urody i młodości wszystko sprowadza się do sprawności naszego układu pokarmowego, jego sił przerobowych, a także zdolności do wykorzystywania i efektywnego wchłaniania tego co spożyjemy. O tym jak wzmocnić swój układ pokarmowy i sprawić, aby był on bardziej produktywny opiszę następnym razem. Bowiem okazuje się, że kolagenogeneza podtrzymywana do późno starczego roku życia stwarza możliwość przesunięcia wyroków natury o nawet kilkanaście lat.

Istnieje zatem wiele sposobów na wspieranie w utrzymywaniu optymalnego poziomu kolagenu zarówno w skórze, jak i w całym organizmie. Na szczególną uwagę zasługują…
Czytaj dalej na blogu autorki: Jak skutecznie zapobiec przedwczesnemu starzeniu się?

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close