Kultura

Instytucje kultury w Krakowie dostępne dla osób słabosłyszących. Muzeum Etnograficzne oraz Cricoteka z pętlą indukcyjną

Osoby z niepełnosprawnością słuchu nadal zmagają się z brakiem dostępności miejsc użyteczności publicznej. Dobrą informację stanowi fakt, że coraz więcej urzędów i instytucji, w tym kulturalnych, wychodzi naprzeciw potrzebom osób słabosłyszących. Na mapie Krakowa do takich miejsc zalicza się m.in. Muzeum Etnograficzne i Cricotekę, gdzie zainstalowane są pętle indukcyjne. Te proste urządzenia wspomagają słyszenie użytkownikom aparatów słuchowych i implantów ślimakowych, dzięki czemu mogą oni w pełni uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Urządzenia wspierające słyszenie, takie jak aparaty i implanty słuchowe, zbierają wszystkie odgłosy z otoczenia. Hałas ruchu drogowego, gwar rozmów, a nawet drobny szmer mogą zakłócić odbiór dźwięków przez osoby słabosłyszące i sprawić, że nie będą one rozumiały docierających do nich komunikatów. Pętla indukcyjna to urządzenie, które rozwiązuje ten problem – dzięki niej do osoby z niepełnosprawnością słuchu dociera czysty dźwięk i może ona wyraźnie słyszeć, nawet jeśli w pobliżu panują niesprzyjające temu warunki. Wystarczy, że w przestrzeni, gdzie jest zainstalowana, użytkownik aparatu lub implantu włączy w nim – wcześniej uruchomiony u protetyka – tryb cewki indukcyjnej.

„W placówkach użyteczności publicznej bardzo często panują warunki utrudniające osobom słabosłyszącym komunikację z otoczeniem. W miejscach takich jak kina, muzea i teatry do aparatu lub implantu słuchowego dociera bardzo wiele dźwięków jednocześnie i trudno je zidentyfikować. Podczas gdy bohaterowie na scenie w teatrze prowadzą dialog i wypowiadają się równocześnie, przypisanie głosu do odpowiedniej postaci okazuje się bardzo trudne. Szczególnie, gdy widownia żywo zareaguje na konkretną scenę. W muzeach praktycznie zawsze panuje pogłos, a ludzie obecni na wystawie rozmawiają ze sobą. Dodatkowo podczas kupna biletów personel zwykle znajduje się za szybą, co wyjątkowo utrudnia komunikację. Pętle indukcyjne rozwiązują te utrudnienia – znika wszelki dyskomfort związany ze słyszeniem. Dlatego ich instalacja w tego typu miejscach jest niezwykle ważna” – wyjaśnia Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Muzeum Etnograficzne i Cricoteka z pętlą indukcyjną

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami – w tym niepełnosprawnością słuchową – powinna być standardem każdej instytucji publicznej, zarówno urzędowej, jak i kulturalnej. Miejsca, które doskonale to rozumieją, to m. in. Muzeum Etnograficzne i Cricoteka, znana także jako „żywe archiwum twórczości Tadeusza Kantora”. Placówki zainstalowały już pętle indukcyjne, dzięki czemu osoby słabosłyszące mogą komfortowo zwiedzać nie narażając się na niedogodności.

„W przestrzeni recepcyjnej gmachu głównego Muzeum Etnograficzne zainstalowaliśmy pętlę indukcyjną wspomagającą komunikację osób słabosłyszących wyposażonych w aparaty słuchowe oraz implanty słuchu. Ponadto, w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”, udało nam się dostosować przestrzeń, w której prezentujemy wystawę stałą do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Powstała ścieżka kilkunastu specjalnie zaaranżowanych i wyposażonych przystanków, oferujących osobom niewidzącym i niesłyszącym kontakt z prezentowanymi treściami i obiektami. Chcemy, by każdy czuł się u nas dobrze i mamy nadzieję, że dzięki obecności pętli indukcyjnej oraz innych udogodnień więcej osób z niepełnosprawnościami odwiedzi nasze muzeum – zwiedzi wystawy i skorzysta z oferty edukacyjnej” – mówi Bożena Bieńkowska, zastępca dyrektora Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Obecność pętli indukcyjnej w urzędach, instytucjach, czy miejscach kultury ułatwia i usprawnia kontakt pracowników z klientami. Odpowiednio ustawiona i podłączona do źródła dźwięku pętla gwarantuje wyraźny odbiór mowy. Użytkownicy aparatów i implantów słuchowych nie muszą dzięki niej obawiać się problemów ze zrozumieniem personelu. Ponadto mogą pozostać zupełnie anonimowi – personel może nawet nie wiedzieć, że rozmawia z osobą z niepełnosprawnością słuchu. Taka sytuacja jest dla osób słabosłyszących znacznie bardziej komfortowa, ponieważ nie mają wtedy poczucia, że ktoś musi się do nich specjalnie dostosowywać.

„Zależało nam na zakupie pętli indukcyjnej, ponieważ dzięki temu urządzeniu możemy zapewnić lepszy dostęp dla osób słabosłyszących. Ułatwia ona odbiór sztuki i komunikację użytkownikom aparatów słuchowych bądź implantów ślimakowych. Pętla indukcyjna dostępna jest w kasie, gdzie trafia większość odwiedzających Cricotekę – zarówno osób zwiedzających wystawy, jak i biorących udział w wydarzeniach. Mamy też pętlę przenośną, którą możemy wykorzystywać zarówno podczas zwiedzania i spacerów, jak i w sali teatralnej czy edukacyjnej, gdzie grane są spektakle i prowadzone zajęcia edukacyjne. Dzięki pętli przenośnej możemy oferować dostęp do niemal wszystkich organizowanych przez nas wydarzeń. Żeby z niej skorzystać, wystarczy jedynie zgłosić to kilka dni wcześniej. Pętla przenośna jest bardzo uniwersalna – była też wykorzystywana m.in. jako urządzenie do transmisji audiodeskrypcji podczas pokazu filmowego” – mówi Olga Curzydło, koordynatorka dostępności i wydarzeń krakowskiej Cricoteki.

Dlaczego dostępność tak wiele znaczy?

Dostępność miejsc użyteczności publicznej dla wszystkich, bez względu na niepełnosprawność czy sytuację materialną, to bardzo ważna kwestia, o której w sferze publicznej mówi się zdecydowanie zbyt mało. Każda osoba powinna mieć możliwość swobodnego i nieograniczonego korzystania z dóbr kultury i edukacji, przy czym powinno się to odbywać się w sposób komfortowy dla każdego odbiorcy. Instalacja pętli, która zapewnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchu to bardzo ważny krok w tę stronę. Cricoteka i Muzeum Etnograficzne to nie jedyne miejsca, które dbają o dostępność dla osób słabosłyszących – pętle indukcyjne znajdują się też m.in. w Zamku Królewskim na Wawelu, w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz w Muzeum Fotografii.

„To ważne, że podejmowane są kolejne działania mające na celu promowanie kultury dostępności. Coraz więcej instytucji decyduje się na zakup pętli indukcyjnej – ma to ogromne znaczenie dla wszystkich osób z problemami słuchu w Polsce. Taka pętla jest naprawdę niewielkim urządzeniem, jednak dla użytkowników aparatów słuchowych stanowi przepustkę do korzystania z dóbr kultury” – podsumowuje Aleksandra Szorc, koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą korzystać z bezpłatnej interaktywnej mapy, przedstawiającej miejsca i wydarzenia wyposażone w pętlę indukcyjną. Mapa dostępna jest na platformie Tu Możesz (www.tumozesz.pl). Dzięki platformie osoby niedosłyszące mogą wybrać miejsce, do którego chcą się udać, mając przy tym pewność, że będzie ono dostosowane do ich potrzeb. Platforma jest bardzo pożyteczna także dla organizacji, gdzie zainstalowano pętlę indukcyjną, które chciałyby dotrzeć z informacją, że są otwarte i zapewniają komfortowe warunki wizyty dla wszystkich.

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close