Koronawirus na Świecie

Grecja: pielęgniarka w ateńskim szpitalu pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko Covid-19 w Grecji została w niedzielę Efstathia Kampisuli, pielęgniarka w ateńskim szpitalu Evangelismos. Godzinę później szczepionkę otrzymał Michalis Giovanidis, rezydent jednego z ateńskich domów opieki dla osób starszych.

„To wielki honor dla mnie osobiście i całej mojej grupy zawodowej” – powiedziała Kampisuli, która pracuje na oddziale intensywnej terapii w jednym z największych greckich szpitali tuż po zaszczepieniu.

„Czuję się dobrze. Nie boję się tej szczepionki. Nie mam co do niej żadnych wątpliwości. W moim życiu byłam szczepiona wielokrotnie” – oznajmiła.

Zaraz po Kampisuli, w tym samym szpitalu, szczepionkę otrzymała prezydent kraju Katerina Sakellaropulu, a w szpitalu Attikon w zachodnich Atenach – premier Kyriakos Micotakis.

„To wielki dzień dla nauki i dla Unii Europejskiej, która rozesłała szczepionkę do wszystkich krajów członkowskich w tym samym czasie. Jako rząd szczepimy się pierwsi, żeby pokazać wszystkim, że szczepionka jest bezpieczna. Naszym celem jest zaszczepienie większości Greków. Mamy nadzieję, że z czasem nawet ci z naszych współobywateli, którzy nie ufają szczepionce przekonają się, że to najlepsze rozwiązanie” – oświadczył Micotakis po otrzymaniu zastrzyku.

Pierwsza partia blisko 10 tys. szczepionek przeciwko Covid-19 dotarła do Grecji w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

30 grudnia do Grecji ma dotrzeć kolejna partia – ponad 80 tys. dawek. Według udostępnionego przez władze grafiku szczepień Grecja ma otrzymać do marca ok. 1,26 mln szczepionek Pfizer/BioNTech.

W pierwszej fazie dobrowolnej kampanii szczepień większość szczepionek jest przeznaczona dla domów opieki, a także 45 urzędników państwowych i liderów partii opozycyjnych. Media greckie podają, że były premier i lider Syrizy Aleksis Cipras podda się szczepieniu w poniedziałek.

Szczepienia osób powyżej 70. roku życia oraz tych znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka rozpoczną się w lutym, a dla reszty kraju w czerwcu. W Grecji do tej pory odnotowano 135 114 przypadków koronawirusa. Zmarło 4 553 zakażonych osób.

Z Nikozji Agnieszka Rakoczy (PAP)

Koronawirus w Krakowie
Tagi
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *