Koronawirus w Polsce

Goławska: stworzyliśmy profesjonalny system, który pozwoli w łatwy sposób korzystać ze szczepień

W ciągu kilku miesięcy stworzyliśmy bardzo profesjonalny system, który usprawni pracę i pozwoli w łatwy sposób korzystać ze szczepień – powiedziała w środę na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Goławska zwróciła uwagę, że organizacja szczepień w Polsce nie byłaby możliwa, gdyby nie stworzenie profesjonalnego systemu informatycznego do obsługi tego procesu.

Wskazała, że pierwszym etapem, który umożliwia zapisanie się na szczepienie, jest otrzymanie elektronicznego skierowania. “Te skierowania w większości wystawiane są automatycznie przez system P1. Dzięki temu, że mamy określone grupy do szczepień, wiemy kto, w którym momencie powinien to skierowanie otrzymać i posiadając numer pesel osób, które są szczepione, możemy wystawić skierowanie. Ono jest widoczne w internetowym koncie pacjenta oraz w systemie gabinet.gov.pl” – wyjaśniła wiceminister.

Podkreśliła, że zarówno osoba, która otrzymała to skierowanie, jak i lekarz, który ma dostęp do systemu widzi, że osoba ta jest uprawniona do zapisania się na szczepienia.

Goławska wskazała, że kolejnym narzędziem ułatwiającym pracę lekarzy jest elektroniczna karta szczepień. “Dotychczas takie karty szczepień wypełniane były papierowo i gromadzone w gabinetach lekarzy. Teraz jest możliwość elektronicznego wypełnienia tej karty. Dzięki temu mamy na bieżąco informacje, ile osób zostało zaszczepionych” – powiedziała.

Dodała, że w całym procesie szczepień ułatwieniem jest też system e-rejestracji, dzięki któremu można m.in. zobaczyć w każdym punkcie, jakie są wolne terminy. “Dzięki temu możemy też na bieżąco widzieć, w którym podmiocie, jakie są możliwości i gdzie ewentualnie należałoby zwiększać potencjał. Jest też kilka możliwości zapisania się na szczepienie. Jest możliwość wysyłania sms-ów o terminie, czy miejscu szczepienia, a także przypomnienie o planowanej wizycie” – wymieniła.

Oprócz tego narzędzia – jak kontynuowała wiceminister – działa system zgłaszania na szczepienie. “Wystawiamy formularz na stronie internetowej, gdzie będziemy widzieć zainteresowanie, jak również ile osób zamierza się zaszczepić, a pacjenci będą widzieli, kiedy jest ich czas na zaszczepienie się” – dodała Goławska.

Przypomniała, że po zaszczepieniu będą wystawiane tzw. kody QR, które będzie można otrzymać z internetowego konta pacjenta, m-obywatela, lub poprzez wydruk w punkcie szczepień. “To będzie taki tzw. paszport osoby zaszczepionej, który będzie potwierdzał, że osoba została zaczepiona i może korzystać z uprawnień, które jej przysługują” – wyjaśniła Goławska. Zaznaczyła, że taki kod będzie wystawiony po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki.

Wiceszefowa resortu zdrowia wskazała, że stworzony został też elektroniczny system zgłaszania działań niepożądanych szczepionki. Zapowiedziała, że ruszy on od 15 stycznia. Dodała, że oprócz narzędzi służącym pacjentom i lekarzom, stworzony został system elektroniczny zamawiania szczepionek, w którym m.in. podmioty szczepiące składają w odpowiednich terminach zapotrzebowanie.

“Mam wrażenie, że w ciągu kilku miesięcy stworzyliśmy bardzo profesjonalny system, który usprawni pracę i pozwoli w łatwy sposób korzystać ze szczepień” – oceniła Goławska.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close