Biznes

EKF: otwarta bankowość i nowe technologie pozwolą bankom lepiej poznać klienta

Sztuczna inteligencja, biometria, chatboty – współczesna bankowość wykorzystuje wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wkrótce, dzięki wdrożeniu tzw. otwartej bankowości, dane o finansach posłużą do jeszcze lepszego niż do tej pory dopasowania oferty do potrzeb klienta – takie wnioski płyną z danych przestawionych podczas IX Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie (3-5 czerwca 2019 r.).

Znamienne jest, że podczas kongresu rozstrzygnięto konkurs filmowy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których zadaniem było pokazanie „jak będziemy płacić za swoje rachunki i zakupy za 5 lat”. Okazało się, że młodzi ludzie widzą przyszłość płatności jako proces mocno zautomatyzowany, praktycznie bez udziału człowieka.
Partnerem konkursu filmowego oraz towarzyszącej EKF Akademii, w której studenci i młodzi absolwenci przygotowywali eseje o przyszłości Europy i świata finansów, była VISA.
„Jako największy jak i najstarszy fintech świata, w zasadzie od zawsze innowacje przyjmujemy jako motto naszego działania, innowacyjność jest wręcz w genach organizacji. Stąd te wizje przyszłości, które prezentowali uczniowie i studenci, to tematy, które już dziś bardzo nas dotyczą” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej VISA.
Zwróciła uwagę, że wiele z opisywanych przez uczestników konkursu futurystycznych technologii jest już wykorzystywanych przez jej firmę. „Rozwiązania takie, jak sztuczna inteligencja, chatboty, biometria – VISA już ma” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.
Zdaniem Jarosława Królewskiego, CEO firmy Synerise, zajmującej się rozwojem aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, to właśnie bankowość jest tym segmentem rynku, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję w sposób bardzo efektywny i efektowny.
„Efektowny w kontekście doświadczenia klientów, a efektywny dlatego, że właśnie tam będą działać wszystkie algorytmy dotyczące czy to anomalii, czy przewidywania konkretnych potrzeb klienta, a w konsekwencji wybierania najlepszych dla niego ofert. Analizowana też będzie interakcja między klientami a produktami” – powiedział Jarosław Królewski.
Prawdziwym wyzwaniem, jakie stoi przez sektorem bankowym jest jednak tzw. otwarta bankowość, czyli przepisy nakazujące bankom – zgodnie z unijną dyrektywą PSD2 – udostępnianie danych o finansach klientów innym bankom oraz firmom zewnętrznym.
„Z perspektywy klienta otwarta bankowość wydaje się rozwiązaniem doskonałym, bo nie będziemy musieli się logować do naszych kont w różnych bankach, będziemy to mogli zrobić za pośrednictwem jednej strony internetowej. Zobaczymy tam wszystkie nasze rachunki, jak również w jednym miejscu będziemy mogli zlecać płatności z różnych naszych kont” – mówiła Justyna Wilczyńska-Baraniak, Associate Partner/adwokat EY Law – IP, IT, Digital.
Z drugiej jednak strony banki będą musiały zadbać o zabezpieczenie pieniędzy klientów zgromadzonych na rachunkach i to wydaje się być ogromnym wyzwaniem. „To jest bardzo ważny temat i dopiero klienci zweryfikują, czy ten sposób działania otwartej bankowości będzie dla nich odpowiedni, czy też nie” – podsumowała Justyna Wilczyńska-Baraniak.
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close