Koronawirus w Polsce

Dworczyk: wierzymy, że do 25 stycznia liczba gmin bez punktów szczepień radyklanie się zmniejszy

Obecnie ponad 200 gmin nie ma swoich punktów szczepień; wciąż prowadzimy rozmowy nt. ich uruchomienia; wierzymy, że do 25 stycznia liczba gmin bez punktów szczepień radyklanie się zmniejszy – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Szef KPRM został zapytany na konferencji prasowej o szansę na przyspieszenie tempa szczepień i możliwość dostaw szczepionek do Polski poza kontraktem unijnym.

“Weryfikujemy wszelkie możliwości przyspieszenia dostaw, przede wszystkim jednak w ramach mechanizmu unijnego, gdzie zdecydowaliśmy się uczestniczyć w pewnym solidarnościowym rozwiązaniu na poziomie Unii, jak pozostałe kraje. Absolutnie większość krajów stosuje się do tych przepisów” – mówił Dworczyk.

“W związku z tym, dzisiaj takich deklaracji nie można złożyć w sposób odpowiedzialny, że nastąpi takie przyspieszenie. Mamy pewne wiadomości co do pierwszego kwartału i to państwu w sposób odpowiedzialny prezentujemy. Jeśli tylko pojawią się nowe, wiarygodne informacje, na pewno się nimi podzielimy” – dodał.

Dworczyk został też zapytany, czy liczba punktów szczepień jest już ostateczna.

Minister zauważył, że obecnie ponad 200 gmin nie ma swoich punktów szczepień, z czego większość to tzw. gminy obwarzanki, czyli gminy okalające większą miejscowość. “Tam na siłę nie ma sensu tworzyć takich punktów” – ocenił.

Poinformował też, że “mniej więcej ze stoma gminami” prowadzone są rozmowy nt. uruchomienia punktów szczepień. “Wierzymy, że do 25 stycznia liczba gmin bez punktów szczepień radyklanie się zmniejszy” – oświadczył.

“Niewykluczone, że potem, wraz z rozwojem programu szczepień – jak już będziemy mieli ten radyklany, skokowy przyrost liczby szczepionek dostarczanych przez producentów do Polski, to wtedy będziemy działać na rzecz zwiększania liczby punktów, jeśli by się okazało, że te 6 tysięcy to jest zbyt mało, aby potrzeby wszystkich Polaków zabezpieczyć” – zapowiedział Dworczyk.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Koronawirus w Krakowie
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *