Kraków

Do hejterów i piewców nienawiści. List otwarty wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara

Publikujemy list otwarty wojewody małopolskiego, Krzysztofa Jana Klęczara, w odpowiedzi na falę nienawiści i agresji, która pojawiła się w mediach społecznościowych po ponownym umieszczeniu ukraińskiej flagi na Kopcu Kościuszki. Wojewoda stanowczo potępia hejt i przemoc słowną, podkreślając, że są granice przyzwoitości, których nie wolno przekraczać. Tekst listu skierowany jest do osób szerzących nienawiść oraz tych, którzy podżegają do takich zachowań. Klęczar zwraca się również bezpośrednio do posła Grzegorza Brauna, którego działania, zdaniem wojewody, eskalują negatywne emocje. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem listu, który stanowi ważny głos w obronie wartości i zasad współżycia społecznego.

Szanowni hejterzy, piewcy nienawiści, niewyżyci miłośnicy obrażania!

„Powiesic kleczara” – to jeden z komentarzy, które znalazłem pod wpisem w mediach społecznościowych o tym, że dziś wspólnie z prezesem Komitetu Kopca Kościuszki prof. dr. hab. Piotrem Doboszem oraz konsulem generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim umieściliśmy na Kopcu Kościuszki ukraińską flagę.

Czy mnie to poruszyło? Czy poruszyły mnie te wszystkie komentarze? Ten hejt, który się wylał? Hejt, a może należałoby powiedzieć po prostu ściek?

Jestem odporny. Polityka to twarda gra. Ale są granice, których się nie przekracza. To granice przyzwoitości.

Mam przekonanie, że są tacy, którym to się podoba: „Powiesic kleczara”. Tacy, którzy chcieli takie nastroje wywołać. Tacy, którzy byli świadomi, że kto sieje wiatr, zbiera burzę…

Czy o to Panu chodziło, Panie Braun? „Powiesic kleczara”???

Są rzeczy, których Pan nie wyreżyseruje do swoich filmików. Są rzeczy, które mogą się wymknąć spod kontroli.

Urządzić spektakl jest łatwo. Zwłaszcza jeśli koniecznie chce się grać w nim główną rolę. Wywołać zainteresowanie, wywołać poklask marnymi politycznymi harcami.

Ale miarą przyzwoitości jest znać granice.

Wolność słowa to nie dowolność. Wolność słowa to wolność wyrażania opinii, ale zgody na szerzenie mowy nienawiści nie ma.

Mógłbym teraz wpisać się w „gadżetową” konwencję rzeczonego posła. Wystąpić z „gadżetem” będącym populistyczną odpowiedzią na jego spektakl. Z „gadżetem”, na którym nawet mógłbym zbierać podpisy. Wyobraźnia podsuwa propozycje…

Skupię się jednak na refleksji. Sprawa jest poważna.

Nie niszczy się symboli. A takim jest flaga na Kopcu Kościuszki.

Nie nakręca się spirali hejtu, które prowadzą do: „Powiesic kleczara” i tym podobnych stwierdzeń.

I nie przekracza się granic przyzwoitości.

Wojewoda małopolski

Krzysztof Jan Klęczar

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close