Zdrowie

Częste bóle głowy i ich rodzaje

Czy częste bóle głowy są niebezpieczne? Co może nam dolegać, gdy regularnie często boli nas głowa? Jakie podstawowe badania powinniśmy wykonać?

Dr n. med. Olga Milczarek – specjalista neurolog z krakowskiej SCM clinic (scmkrakow.pl): Ból głowy, zwłaszcza ten występujący często, może być niepokojący i świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Bóle głowy towarzysza wielu schorzeniom ogólnym i są „popularnym” objawem. Nawet błahe infekcje wirusowe czy bakteryjne mogą objawiać się bólami głowy. Najbardziej niepokojące są zwykle takie objawy, które maja charakter „nowych”, dotychczas niespotykanych lub gdy pojawiają się pierwszorazowo przyjmując bardzo nasilony obraz kliniczny. Nie mniej niepokojące są objawy pojawiające się stopniowo, nasilające i rozłożone w czasie. Bóle głowy, które maja charakter regularnych dolegliwości, dokuczliwych, częstych zwykle świadczą o obecności procesu chorobowego przewlekłego. Sam typ bólu głowy nie powie nam zbyt wiele o jego przyczynie i postawienie rozpoznania wyłącznie na podstawie cech charakterystycznych bólu jest praktycznie niemożliwe, choć z pewno może przybliżyć do właściwego rozpoznają. Pomocne jest tutaj wywiad medyczny oparty o wszystkie objawy towarzyszące, związane z bólem głowy, takie jak nudności, wymioty, początek bólu, jego charakter, czas trwania, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi, wcześniejsze urazy głowy i choroby towarzyszące. Wszystkie te objawy mogą naprowadzić na właściwą ścieżkę diagnostyczną i pomóc w szybkim rozpoznaniu i leczeniu problemu, nawet poważnego.

W celu ustalenia postepowania diagnostycznego w pierwszej kolejności dobrze jest spotkać się z Lekarzem Rodzinnym, który zbierając wstępny wywiad może pomóc w wyborze odpowiedniego specjalisty do konsultacji konkretnego przypadku i zlecić podstawowe badania – morfologię, jonogram, hormony tarczycy, poziom cukru.

Co może być przyczyną bólu głowy w skroniach? I jakie badania powinniśmy wykonać, gdy taki ból nam dokucza?

Bóle występujące w okolicy skroniowej i mające charakter przewlekły zwykle są objawem migreny. Migrenowe bóle głowy maja charakter obustronnego pulsującego bólu, który pojawia się nagle i stopniowo przybiera na sile, doprowadzając do całkowitego wyłączenia z codziennego funkcjonowania. Migreny często poprzedzane są objawami zwiastunowymi, czyli tzw. aurą, która może przybierać bardzo różny charakter – od zaburzeń smaku, poprzez swoiste doznania węchowe i wzrokowe. Bóle o charakterze migrenowym mogą mieć charakter sporadyczny lub przewlekły. O przewlekłej migrenie mówimy wtedy kiedy objawy rozciągają się na więcej niż 15 dni w ciągu miesiąca. Pomocny w rozpoznaniu migreny może być też szczegółowy wywiad, bóle takie często wywoływane są przez określone postawy, wysiłek fizyczny i niejednokrotnie występują rodzinnie. Oczywiście obecność bólu głowy w okolicy skroniowej może również być związana z innymi schorzeniami układu nerwowego – począwszy od chorób zapalnych poprzez choroby naczyń mózgowych, aż do zmian rozrostowych.

Podjęcie diagnostyki i leczenia bólu głowy, powinno być zawsze poprzedzone wizyta u lekarza neurologa, ten specjalista dokona najlepszego wyboru metody diagnostycznej, wskaże niezbędne badania laboratoryjne, obrazowe i uzupełniające.

Co może być przyczyną bólu z przodu głowy (w okolicach czoła)? I jakie badania powinniśmy wykonać, gdy taki ból nam dokucza?

Nieco inaczej przedstawią się sytuacja bólu w okolicy czołowej. Bóle te zwykle maja mniejsze natężenie, a jeżeli nie utrzymują się przez wiele lat i nie pojawiają okresowo nie musza świadczyć o chorobie Ośrodkowego Układu Nerwowego. Często pacjent w pierwszej kolejności trafia do specjalisty laryngologa, który okazuje się być tym właściwym, bowiem bóle okolicy czołowej, zwłaszcza występujące sezonowo mogą i często są objawem zapalenia zatok. Do rozpoznają często wystarczy badanie obrazowe zatok, a objawy ustępują po leczeniu celowanym antybiotykiem. Neurologiczne podłoże bólów okolicy czołowej najczęściej jest podobne do tego spotykanego w migrenie, a więc dotyczy zaburzeń regulacji pracy naczyń mózgowych, których swoista „gra” – skurcz i rozkurcz, skutkuje wystąpieniem bólu głowy. Bóle takie często nazywane sa naczyniopochodnymi lub napięciowymi bólami głowy i również wymagają diagnostyki różnicowej, wykonania badań obrazowych i ewentualnego leczenia.


Dr n. med. Olga Milczarek – specjalista neurolog z krakowskiej SCM clinic (scmkrakow.pl)

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close