Polska

Czarnek: odejście od kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach

Odejście od tzw. kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach, ułatwi pracę dyrektorów i funkcjonowanie placówek – stwierdził w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W środę szef MEiN poinformował, że uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i młodzież ze szkół ponadpodstawowych wrócą do stacjonarnej nauki 21 lutego, czyli tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano.

Od piątku 11 lutego zniesiono kwarantannę z kontaktu. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by wiedząc o kontakcie z osobą chorą, monitorować swój stan zdrowia i przestrzegać zasad: noszenie maseczki, dezynfekcja rąk i zachowanie odpowiedniego dystansu. Osoby, które po kontakcie z osobą chorą będą czuły się gorzej, powinny zgłosić się na test.

O to, co spowodowało wcześniejszy powrót starszych dzieci do nauki w szkołach, minister był pytany w piątek Sygnałach Dnia w Programie I Polskiego Radia.

“Widzimy wyraźnie kolejny już dzień, patrząc tydzień do tygodnia, że przypadki zakażeń są coraz rzadsze, choć nadal wynoszą ok. 40 tys. dziennie, ale nie 80, 100 czy 300 tys. jak straszono czy przewidywano. Wydaje się, że piąta fala odchodzi od nas i to jest moment, by podjąć decyzję o szybszym powrocie do szkół tych roczników, które są na nauce zdalnej” – stwierdził Czarnek.

Nawiązując do zmian obowiązujących od piątku – zlikwidowania kwarantanny z kontaktu – szef MEiN stwierdził, że wpłyną one na sytuację w oświacie.

“Mieliśmy sytuacje, w której kwarantanna z kontaktu rzeczywiście była uciążliwa dla dyrektorów szkół, nauczycieli, dzieci i rodziców, bo wystarczył przypadek czy dwa przypadki koronawirusa w klasie i cała była na kwarantannie i zdalnej nauce” – wskazał minister.

“Odejście od kwarantanny z kontaktu zdecydowanie zmieni sytuację w szkołach, uprości tę sytuację, nie będzie już takich obciążeń sanitarnych i obowiązków sanitarnych, jakie były do tej pory” – dodał. Zaznaczył jednocześnie, że większość szkół pracowała normalnie w trybie stacjonarnym.

Ocenił, że “decyzja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o odejściu od kwarantanny z kontaktu spowoduje ułatwienie pracy dyrektorów szkół i szkół w ogóle”. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close