Podróże

„Cool streets“ w Wiedniu czyli metody na upał w mieście

Wiedeń idzie o krok dalej i nie tylko tworzy kolejne ulice „Cool streets“, które mają zapewnić ochłodę w lecie i stworzyć miejsce odpoczynku dla mieszkańców Wiednia, lecz udostępnia do tego aplikację mobilną.

Wiedeń, jako jedno z miast europejskich najbardziej dotkniętych kryzysem klimatycznym, musi spodziewać się szczególnie dużej liczby gorących dni. Aby umożliwić ochłodzenie w środku miasta w gorące letnie dni, miasto tworzy tymczasowe „Cool streets“ w osiemnastu dzielnicach miasta. Ponadto jeszcze w tym roku na stałe przeprojektowane zostaną cztery ulice, znajdą się tam nowe drzewa, lżejszy asfalt i elementy cieniujące lub wodne.

Coole-Straße © Eurocomm/ M. Pointner

„Cool streets“ w Wiedniu

Od 22 lipca do 20 września osiemnaście wiedeńskich ulic zamieni się tymczasowo w tzw. „Cool streets“. Przestrzeń ta ma zapewnić chłodzenie w lecie i stworzyć miejsce odpoczynku dla mieszkańców Wiednia. To nowy pomysł austriackiej stolicy na walkę z ociepleniem klimatu i lokalnymi wyspami ciepła. Pomysł uzupełniony został przez aplikację mobilną, która podpowie, gdzie uciec przed upałem w mieście. Poinformuje o tym aplikacja „Cooles Wien“, która pokaże, co jest najbliżej miejsca, w którym się właśnie znajdujemy. Aplikacja uwzględni m.in. 175 mgiełek wodnych, 1000 pitników, 1000 parków oraz 63 darmowych miejsc do kąpieli.

Projekt „Cool streets“ testowano w ubiegłym roku na trzech ulicach w Wiedniu. Pojawiły się wtedy m.in. nowe miejsca do siedzenia czy mgiełki wodne. Projekt powstał na bazie specjalnie stworzonej mapy cieplnej. Pokazuje ona, które obszary miasta są najbardziej dotknięte upałami i tam też wprowadzane są zmiany.

Ofensywa środków chłodzących

Do tego miasto przygotowało ofensywę środków, które zapewnić mają latem ochłodę. „Nasza oferta jest kompleksowa, bezpłatna i zróżnicowana dla wszystkich grup wiekowych i wszystkich dzielnic“ – mówi Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu. W ramach największej ofensywy chłodniczej w Wiedniu dostępnych jest 175 natrysków przeciwmgielnych i „letnich rozprysków“ na hydrantach wodnych, węże natryskowe w gorących miejscach takich jak np. Schwarzenbergplatz, 7 wodnych placów zabaw, 94 place zabaw z elementami wodnymi, takimi jak fontanny naziemne i gry wodne, kurtyny wodne, 1000 fontann z wodą do picia, 50 mobilnych, 3-metrowych fontann wraz z prysznicami przeciwmgielnymi.

Coraz więcej parków

Ofertę uzupełniają parki i tereny zielone. Parki są na bieżąco budowane lub przeprojektowywane, obecnie w Wiedniu znajduje się około 1000 parków, a w najbliższych latach zostanie dodanych 16 hektarów powierzchni parkowej. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat przeprojektowano 126 parków i wybudowano 18 zupełnie nowych, w tym bardzo duże obiekty, takie jak Seepark w Donaustadt o powierzchni 44600 m2, czy Helmut Zilk Park o powierzchni 67700 m2. Od 2015 r. powstało lub zostało przeprojektowane ponad 474500 m2 terenów zielonych.

Esterhazypark © Eurocomm/ M.Pointner
Koronawirus w Krakowie
Tagi
Kraków Portal

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *