Problemy skórne

Blizny atroficzne, hipertroficzne i bliznowce

Gojenie ran w organizmie ludzkim zachodzi na płaszczyźnie wielu tkanek. Mając na względzie aspekty kosmetologiczne skupię się głównie na bliznach powstających na skórze. Zmiany te mogą mieć różny wygląd, mogą być niewidoczne, niepowodujące problemów (fizjologiczne) oraz blizny zniekształcone powodujące ograniczenia ruchomości. Wśród blizn, które najbardziej zaburzają estetyczne walory skóry najczęściej wymienia się: atroficzne, hipertroficzne i bliznowce.

Przeczytaj również:

1. Blizny atroficzne – wklęsłe – cechą dominującą podczas gojenia i tworzenia się blizny jest znaczny niedobór kolagenu. Konsekwencją nieodpowiedniej ilości kolagenu jest nie w pełni odtworzona tkanka. W tego rodzaju bliźnie jest bardzo mała ilość włókien oraz małe unaczynienie. Toczący się stan zapalny podczas gojenia działa destruktywnie na podścielisko łącznotkankowe. Blizny atroficzne są wklęsłe, leżące poniżej poziomu skóry. Najczęściej są to zmiany: po ospie wietrznej, po steroidoterapii miejscowej, potrądzikowe oraz rozstępy.

2. Blizny hipertroficzne – przerostowe – w trakcie gojenia występuje nadmierna produkcja włókien kolagenowych. Włókna te charakteryzują się kierunkiem równoległym względem powierzchni i są bogate w komórki. Blizny te nie wyrastają poza brzegi rany jednak wyrastają ponad powierzchnię skóry. Z uwagi na swoje cechy twardości i sztywności mogą wpływać na statykę ciała, transport płynów i funkcje tkanek. Blizny hipertroficzne powstają najczęściej podczas wtórnego gojenia się rany i rozwijają się w stosunkowo krótkim czasie od momentu urazu. Powstają głównie w miejscach, które narażone są na rozciąganie głównie np. stawy.

3. Bliznowiec – keloid–podczas gojenia się rany występuje nadmierna synteza włókien kolagenowych, które układają się przypadkowo i są pogrubione. Szacuje się, że podczas tworzenia się keloidu ilość produkowanego kolagenu jest zwiększona 20 razy. Blizny te wykazują tendencję do wyrastania poza brzegi rany i tworzenia nacieków. Keloidy mają spoistą budowę, nieregularny kształt oraz gładką powierzchnię. Bliznowcom towarzyszą objawy takie jak: świąd, zaczerwienienie, pieczenie, wrażliwość podczas dotyku jak i również ból. Czynnikami predysponującym do powstania bliznowców są: skóra o ciemnej karnacji, młody wiek, predyspozycje genetyczne, miejsca o zwiększonym napięciu skóry oraz okolice mostka i pleców.

Jeżeli po przeczytaniu powyższych opisów posiadasz bliznę hipertroficzną lub atroficzną i chciałabyś ją zniwelować to mam sposób – zapraszam do mojego salonu na bardzo skuteczne zabiegi mikropunktury. W przypadku bliznowców najlepiej w pierwszej kolejności zasięgnąć opinii dermatologa odnoście jej leczenia.


Cała zawartość działu Terapia blizn została przygotowana pod nadzorem merytorycznym specjalistki z dziedziny terapii blizn, kosmetolog Moniki Wilk-Głodzik, właścicielki gabinetu Neogenesis Clinic w Krakowie. Monika Wilk-Głodzik posiada kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z bliznami i specjalizuje się w nowoczesnych metodach ich leczenia, co gwarantuje najwyższą jakość i aktualność prezentowanych treści.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Monika Wilk-Glodzik

Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem specjalizująca się w terapii blizn, właścicielka gabinetu kosmetycznego Neogenesis Clinic w Krakowie. Autorka bloga monikawilk.pl

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close