Polska

Barbara Nowacka: In vitro to prawo ludzi do szczęścia

In vitro, znane również jako zapłodnienie pozaustrojowe, to procedura medyczna, która stała się tematem intensywnej debaty politycznej i społecznej w Polsce. Procedura ta umożliwia parom z problemami z płodnością realizację marzeń o rodzicielstwie.

W tej chwili, Sejm zajmuje się analizą obywatelskiego projektu ustawy, który ma na celu przywrócenie finansowania procedur in vitro. Projekt ten przewiduje, aby minister zdrowia opracował i zrealizował program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności, obejmujący procedury in vitro, z rocznym budżetem nie mniejszym niż 500 mln zł. Taka zmiana miałaby ogromne znaczenie dla tysięcy polskich rodzin, które marzą o posiadaniu dzieci.

W latach 2013-2016 Polska zainicjowała Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Z 250 mln zł przeznaczonych na ten program, przyszedł na świat ponad 22 tys. dzieci. Jednak po dojściu do władzy partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), program został zlikwidowany, co wywołało znaczną kontrowersję.

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) decyzję o odebraniu finansowania in vitro skomentował wprost: “Co Wy mieliście w głowach, żeby zaraz po przejęciu władzy, w 2015 roku, w ramach jednej z pierwszych decyzji, zabrać ludziom prawo do szczęścia”. Podobnie, posłanka Barbara Nowacka wyraziła z mównicy sejmowej swoje poparcie dla obywatelskiego projektu, podkreślając, że in vitro to kwestia “prawa ludzi do szczęścia” i że państwo powinno stać po stronie “rozumu, a nie zabobonu”.

Debata o in vitro w Polsce jest głęboko zakorzeniona w szerszych dyskusjach dotyczących etyki reprodukcyjnej, roli państwa w finansowaniu opieki zdrowotnej i wpływu przekonań religijnych na politykę publiczną. Wprowadzenie zmian w finansowaniu in vitro nie tylko wpłynęłoby na życie wielu rodzin, ale również stanowiłoby istotny krok w kierunku rozstrzygnięcia tych długotrwałych debat.

Obecna sytuacja wokół finansowania in vitro w Polsce jest kluczowym momentem dla przyszłości polityki zdrowotnej i praw reprodukcyjnych w kraju. Wprowadzenie zmian w finansowaniu procedur in vitro może przynieść nadzieję tysiącom par walczących z niepłodnością, a także stanowić przełom w sposobie, w jaki polskie społeczeństwo postrzega i rozumie kwestie zdrowia reprodukcyjnego.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Kobieta w Krakowie

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close