Zabiegi kosmetyczne

Akupunktura kosmetyczna – metody upiększania w medycynie chińskiej

Tradycyjna medycyna chińska właściwe dbanie o skórę rozumie jako nie tylko zabiegi zewnętrzne, ale w głównej mierze skupia się na regulacji tego co dzieje się w środku. Narzędziami jakie do tego stosuje są tradycyjna dietetyka chińska, ziołolecznictwo, akupunktura kosmetyczna, bańki chińskie, rollery, guasha i moksa.

Akupunktura kosmetyczna

Akupunktura kosmetyczna twarzy funkcjonuje od tysięcy lat w Chinach i była używana przez najważniejsze i najpotężniejsze kobiety w państwie, przez cesarzowe i konkubiny. Wschodni lekarze zauważyli, że oddziaływanie na poszczególne strefy twarzy oraz ciała ma pozytywne działanie na zdrowie. Strefy te nazwano punktami aktywnymi biologicznie. Ostatecznie w wyniku wnikliwych obserwacji i wielu badań sformułowano technikę akupunktury i opisano kilkaset punktów akupunkturowych znajdujących się na ciele.

Współczesna akupunktura kosmetyczna nie opiera się jedynie na nakłuwaniu punktów aktywnych biologicznie, ale wykorzystuje cały potencjał igły akupunkturowej dokonując mikroiniekcji na całym obszarze twarzy. Igłą akupunkturową możemy podziałać na praktycznie wszystkie elementy skóry, modyfikując jedynie głębokość wkłuć. Obok naskórka i skóry właściwej niezwykle ważną warstwą do nakłuwania jest tkanka podskórna. Jest ona uposażona w liczne naczynia krwionośne i chłonne, a także włókna nerwowe. Od ilości naczyń krwionośnych, ich drożności, zależy właściwe odżywienie i metabolizm skóry. Tkanka tłuszczowa jest również magazynem metabolicznych odpadów, które gromadzą się głównie w obszarach twarzy połączonych z energetycznie wycieńczonymi narządami i układami wewnętrznymi. Stan ten będzie manifestować się poprzez zmianę koloru cery, plamy, czy łojotokowe zapalenie skóry. Szczególnie rolę tkanki tłuszczowej uświadamiają zdjęcia osób z zaawansowanym AIDS, u których to następuje gwałtowny jej zanik przez co ich twarz wygląda często starzej, niż twarz zdrowej osoby w podeszłym wieku. Kolejną ważną strukturą do nakłuwania jest tkanka mięśniowa, a przede wszystkim mięśnie mimiczne. Aktualnie nauka tłumaczy zjawisko uczestniczenia mięśni w tworzeniu kognitywnych napięć ciała, w tym twarzy. Mowa tu o kodach napięciowych, które tworzą się na skutek przeżywanych doznań, a które uczestniczą w tworzeniu się charakterystycznych linii kresowych na skórze twarzy. Nadmierny skurcz mięśni sprawia, że nasza skóra głoduje, jest nieodżywiona. Brak odżywienia powoduje utratę kolagenu i elastyny. Mięśnie mimiczne twarzy przyczepione są jednym końcem do kości, drugim zaś do skóry. Kiedy mięsień się kurczy, ciągnie skórę, a nie kość. Aby móc zlikwidować zmarszczkę powstałą w ten sposób należy zlikwidować to napięcie mięśniowe, a akupunktura kosmetyczna jest idealną metodą działania przeciwskurczowego. Jeżeli mięśnie się rozluźnią to dopływ wody i substancji odżywczych zostanie przywrócony, a skóra odzyska szansę na regenerację.

W wyniku zabiegu uwalniane są do przestrzeni międzykomórkowej substancje o wartościach odżywczych, które na co dzień znajdują się wewnątrz komórki. Dzieje się to dopiero pod wpływem uszkodzenia. Jednocześnie aktywują się histiocyty i fibrocyty, a pobudzeniu makrofagów zawsze towarzyszą procesy odmłodzenia na poziomie komórkowym: stare, zużyte komórki i fragmenty ich rozpadu są pożerane przez makrofagi. Dzięki procesom fagocytozy oczyszcza się przestrzeń międzykomórkowa. Zabieg akupunktury kosmetycznej pobudza warstwę podstawną naskórka do produkcji nowych komórek, w warstwie właściwej skóry przywraca prawidłowy metabolizm keratynocytów, przyspiesza ich wędrówkę na powierzchnię skóry, odradza zręb macierzy międzykomórkowej, zwiększa stężenie kwaśnych hydrolaz, przekazuje informacje do wszystkich narządów organizmu.

Możliwości jakie daje nam akupunktura kosmetyczna są niezwykle szerokie. Mianowicie:

  • zapobieganie, łagodzenie, a nawet likwidowanie zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek między brwiami, zmarszczek wokół oczu, zmarszczek wokół ust, czy bruzd nosowo -wargowych;
  • poprawienie owalu twarzy poprzez wyrównywanie linii kości policzkowych, a także stosowanie zabiegów profilaktycznych i usuwających ptozę policzków;
  • zwiększenie gęstości i jędrności skóry dzięki zintensyfikowaniu produkcji włókien kolagenowych i elastynowych;
  • unoszenie kącików ust połączone z korektą bruzd nosowo – wargowych
  • likwidacja i łagodzenie obrzęków twarzy łącznie z obrzękami oczu poprzez aktywację limfodrenażu twarzy;
  • biorewitalizacja skóry twarzy, ujednolicenie jej kolorytu poprze aktywację pracy poszczególnych narządów i układów;
  • zmniejszenie rozstępów i fałd na skórze brzucha.

Skóra człowieka jako największy organ jest czułym barometrem zdrowia człowieka. Stosując akupunkturę kosmetyczną wpływamy poprzez twarz na cały układ pobudzając naturalne siły odpornościowe ludzkiego organizmu. Efekty akupunktury twarzy widoczne są już po pierwszym zabiegu, ale z uwagi na to, że proces regeneracji skóry trwa 28dni potrzebujemy około miesiąca czasu, aby zobaczyć faktyczne rezultaty. Seria zabiegów wynosi 12 do 16 zabiegów. Zaleca się także zabiegi podtrzymujące z jednoczesnym podkreśleniem istoty utrzymywania względnego stanu równowagi w organizmie za pomocą diety i praktyk relaksacyjnych. Zadaniem kosmetologa jest utrzymanie świadomości klienta, że taka wizyta raz w miesiącu jest dla niego korzystna. Należy w nim wyrobić tą świadomość i potrzebę utrzymywania zdrowia i urody. Akupunktura kosmetyczna bez wątpienia jest jedną z najbardziej obiecujących metod promowania zdrowia człowieka i pielęgnowania urody. Może być znaczącym narzędziem etapowego programu odmładzania w gabinetach kosmetologicznych.


Spodobał Ci się wpis? Więcej znajdziesz na blogu www.dariadrazkiewicz.pl

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close