Wiadomości

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Prezydent Andrzej Duda wraz z gośćmi z całego świata uczcili pamięć ofiar II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu. W uroczystościach na placu Piłsudskiego w Warszawie uczestniczyło 40 delegacji zagranicznych, w tym Prezydent Niemiec i Wiceprezydent USA.

– Czcimy i składamy wielki hołd dzisiaj wszystkim ofiarom II wojny światowej, chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn, tych którzy walczyli za wolność naszą i waszą na wszystkich frontach ówczesnego świata – powiedział Prezydent RP. – Pochylam głowę przed bohaterami II wojny światowej, zwłaszcza przed moimi rodakami – tymi, którzy polegli i tymi którzy przeżyli, którzy walczyli o wolną i suwerenną Polskę i wolną Europę, za wolność naszą i waszą – dziękujemy Wam – akcentował Andrzej Duda.

–  Jako Prezydent Republiki Federalnej wspólnie z Kanclerzem Federalnym Niemiec zwracamy się do Polaków – nie zapomnimy o tym i będziemy pamiętać o ranach, jakie odniosło polskie społeczeństwo, cierpienie polskich rodzin, jak również podziwiamy odwagę do powstania, do oporu – mówił Frank-Walter Steinmeier, dodając po polsku: Nigdy nie zapomnimy.

Wiceprezydent USA Michael Pence w swoim wystąpieniu podkreślał: Musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków; ich światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał; charakter, wiara i determinacja Polaków na to nie pozwoliły. Jak zaznaczył, nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy.  – Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów – akcentował.

Po powitaniu przez Parę Prezydencką szefów delegacji z całego świata, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego według ceremoniału wojskowego.

Po salucie narodowym – 21. wystrzałach armatnich – na placu Piłsudskiego zabrzmiał dzwon, na którym znalazły się słowa „Pamięć i przestroga”, będące motywem przewodnim obchodów. W dzwon uderzali kolejno obecni na uroczystościach przywódcy. Następnie na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza został złożony wspólny wieniec z biało-czerwonych przepasany białą szarfą, na której także widniały słowa Pamięć i przestroga”.

Kancelaria Prezydenta RP

Kancelaria Prezydenta RP
Kancelaria Prezydenta RP
Kancelaria Prezydenta RP
Kancelaria Prezydenta RP
Kancelaria Prezydenta RP
Kancelaria Prezydenta RP

Tagi
Pokaż więcej

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *