Wiadomości

290 naruszeń kwarantanny ostatniej doby

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 89 tys. osób poddanych kwarantannie, a w ok. 290 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – poinformował we wtorek PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka dodał, że od początku epidemii funkcjonariusze przeprowadzili prawie 4,9 mln tego typu sprawdzeń.

Rzecznik KGP podał, że minionej doby w około 30 przypadkach zwrócono się do policjantów z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci. Przekazał, że do działań prewencyjnych, które mają zapewnić bezpieczeństwo, porządek publiczny i powstrzymać zarażenia między osobami zaangażowanych jest około 21-23 tys. funkcjonariuszy, głównie policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy Straży Miejskich oraz żołnierzy.

Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osobom nie przestrzegającym zasad kwarantanny inspektor sanitarny może wymierzyć grzywnę od 5 do 30 tys. zł.

Ciarka poinformował także, że policja skontrolowała ponad 180 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, a ostatniej doby ponad 3600. “Tutaj nadal należy pochwalić kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż tylko sporadycznie stwierdzamy uchybienia” – powiedział.

Przekazał też, że od początku działań zwalczających pandemię 166 policjantów zostało zarażonych koronawirusem, 64 wyzdrowiało, a od początku działań ponad 2600 było na kwarantannie.

“Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki” – zaapelował.(PAP)

Autorzy: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

Koronawirus w Krakowie

Kobieta w Krakowie

Portal dla kobiet w Krakowie - zdrowie, uroda, biznes, dom, rodzina, macierzyństwo, prawo, podróże, psychologia - wydarzenia i konkursy

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *