Home Dzieci Zwykłe infekcje u dzieci nie wpływają na ich postępy w nauce

Zwykłe infekcje u dzieci nie wpływają na ich postępy w nauce

5 minut(a) czytania
chore dziecko

Apatyczne dziecko z gorączką, bólem ucha, kaszlem lub katarem wypływającym z nosa jest dobrze znanym zjawiskiem w większości rodzin z dziećmi w całej Europie. Ale nawet gdy jeden dzień choroby prowadzi do drugiego, a realizowanie recept w aptece staje się rutyną, rodzice nie muszą martwić się, że mózg ich dzieci funkcjonuje gorzej i dzieci stracą zdolność do dobrego funkcjonowania w szkole.

Dowodzi tego oparte na rejestrach badanie kohortowe z Uniwersytetu w Aarhus obejmujące ponad 598 tysięcy duńskich dzieci. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym The Pediatric Disease Journal w tym miesiącu.

„Inne badania w przeszłości pokazały, że poważne choroby, na przykład ciężkie zakażenia, takie jak odra, różyczka lub zapalenie opon mózgowych, wpływają na mózg, a tym samym na zdolność dziecka do uczenia się, z czego wiemy, że choroby, a w szczególności ciężki infekcje, w pewnym stopniu wywierają wpływ na nasze mózgi. W tym badaniu zdecydowaliśmy się spojrzeć na to, jak dzieci radzą sobie z mniej poważnymi infekcjami, których wiele z nich często doświadcza w dzieciństwie – w końcu to największa grupa dzieci”, mówi Ole Köhler z Wydziału Medycyny Klinicznej na Uniwersytecie w Aarhus.

Nowe badania objęły 598553 Duńczyków, którzy urodzili się w latach 1987-1997 i opierały się na duńskich rejestrach zawierających dane na temat zdrowia, leczenia i przyjęć do szpitala, wydawania recept i badania wyników nauki w 9 klasie, co było w tym przypadku punktem odniesienia dla badaczy. W badaniach uwzględniono również takie czynniki, jak masa urodzeniowa, choroba psychiczna lub chroniczna u dziecka, a także poziom wykształcenia i zdrowie psychiczne rodziców.

„Zapewniło to bardziej precyzyjny i prawidłowy wynik”, mówi Ole Köhler-Forsberg o badaniu, które jest największym tego rodzaju na świecie.

Wyniki badan jasno pokazują, że zwykłe infekcje nie wpływają na zdolności poznawcze i postępy w nauce dzieci.

„Z drugiej strony, okazało się, że dzieci, które zostały przyjęte do szpitala w wyniku ciężkich zakażeń, miały mniejszą szansę ukończenia dziewiątej klasy, decydującym czynnikiem jest zatem ciężkość choroby, ale niekoniecznie długość choroby.” – mówi Ole Köhler-Forsberg.

„Badanie powinno uspokoić tych rodziców, którzy uważają, że ich małe dzieci są często chore. Nasze wyniki wskazują, że dopóki tylko mamy przypadek mniej poważnych infekcji, a nawet jeśli dziecko jest zdecydowanie chore i wymaga lekarstw, rozwój poznawczy dziecka nie jest zagrożony” – mówi Ole Köhler-Forsberg.

Jednak badanie potwierdza, że ​​istnieje związek między ciężkimi infekcjami a zdolnościami poznawczymi w postaci zmniejszonej szansy na ukończenie dziewiątej klasy; ale to odkrycie może być również wyjaśnione przez inne czynniki. Takie ciężkie infekcje są jednak rzadsze w Danii, między innymi w wyniku duńskiego programu szczepień.

Źródło: AARHUS UNIVERSIT

  • Jogurt zmniejsza ryzyko zawału

    Osoby z nadciśnieniem tętniczym muszą szczególnie uważać na swoją dietę. Wiele wskazuje, ż…
  • Depresja u nastolatków

    Na depresję choruje co najmniej 4 proc. nastolatków. Objawy depresyjne może jednak przejaw…
  • Najzdrowsze produkty spożywcze świata

    Surowe migdały, czerymoja i karmazyn atlantycki – to zdaniem naukowców trzy najlepsze, pod…
Load More Related Articles
Load More By HelenaM
Load More In Dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy

Naukowcy: niski poziom magnezu sprawia, że ​​witamina D jest nieskuteczna

W opublikowanym w czasopiśmie Journal of American Osteopathic Association artykule naukowy…