Home Dzieci Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

Sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

3 minut(a) czytania

Ośrodki położnicze mają prawny obowiązek łagodzenia bólu porodowego. Stosowane są różne metody. Przyszła matka może zapytać o stosowane w danym ośrodku metody jeszcze przed datą porodu.

Niektóre metody naturalne na ból porodowy:

 • wykorzystanie siły grawitacji – a zatem poród w pozycjach wertykalnych, np. kucznej;
 • poród w wodzie – ciepła woda nie tylko łagodzi ból, ale i szok porodowy dla dziecka;
 • poród na kole porodowym – czyli obręczy z zawieszonym na niej rodzajem hamaka. Ta konstrukcja umożliwia rodzącej ułożenie się w dowolnej pozycji, dzięki czemu pierwszy okres porodu jest dla niej mniej uciążliwy.

Położna Anna Piotrowicz z kilkunastoletnim stażem w swoim zawodzie zaleca aktywne rodzenie, czyli w pierwszej fazie porodu chodzenie, kucanie, kołysanie się na piłce, ćwiczenia przy drabinkach. Relaksacyjnie wpływa na rodzącą masaż i techniki oddechowe, które można doskonalić wcześniej – na zajęciach w szkołach rodzenia. Wszystkie te sposoby wpływają pozytywnie na akcję porodową i łagodzą dolegliwości bólowe.

Inne metody na ból porodowy

 • Znieczulenie wziewne za pomocą np. gazu rozweselającego – to mieszanina tlenu i podtlenku azotu, która nie eliminuje bólu porodowego, ale sprawia, że subiektywnie jest on mniej dotkliwy. Działanie tego środka jest natychmiastowe i łagodniejsze niż znieczulenie farmakologiczne;
 • Znieczulenie farmakologiczne – czyli analgezja regionalna – polega na podaniu leków znieczulających do przestrzeni kanału kręgowego w pobliże nerwów przewodzących ból. Ta procedura bezwzględnie wymaga obecności lekarza anestezjologa. Rodząca zachowuje pełen kontakt, możliwość ruchów i może świadomie przeżywać narodziny dziecka. Do wykonania tego rodzaju znieczulenia konieczna jest współpraca rodzącej z lekarzem.

Co ciekawe, z doświadczenia Anny Piotrowicz wynika, że kobiety – które przygotowując się do porodu, po raz pierwszy odwiedzają szpital lub szkołę rodzenia – w pierwszej kolejności pytają o możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego. Jednak kiedy zapoznają się z alternatywnymi metodami łagodzenia bólu, dostępność znieczulenia nie jest już dla nich tak istotna.

jw | PAP

Load More Related Articles
 • Jogurt zmniejsza ryzyko zawału

  Osoby z nadciśnieniem tętniczym muszą szczególnie uważać na swoją dietę. Wiele wskazuje, ż…
 • Depresja u nastolatków

  Na depresję choruje co najmniej 4 proc. nastolatków. Objawy depresyjne może jednak przejaw…
 • Najzdrowsze produkty spożywcze świata

  Surowe migdały, czerymoja i karmazyn atlantycki – to zdaniem naukowców trzy najlepsze, pod…
Load More By Kobieta w Krakowie
Load More In Dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecamy

Jogurt zmniejsza ryzyko zawału

Osoby z nadciśnieniem tętniczym muszą szczególnie uważać na swoją dietę. Wiele wskazuje, ż…