Leczenie trądzikuProblemy skórneUroda

Przyczyny i objawy trądziku różowatego

Trądzik różowaty dotyka coraz więcej osób. Nikt nie chce zwracać na siebie uwagi nieestetycznie popękanymi naczynkami czy zaczerwienionymi policzkami i skrzydełkami nosa. Dlatego osoby dotknięte tym problemem ukrywają niedoskonałości pod warstwą korektorów czy podkładów. Maskowanie problemu nie jest jednak rozwiązaniem, warto więc dowiedzieć się więcej o trądziku różowatym i wprowadzić zmiany w sposobie dbania o skórę oraz odżywiania.
Zaburzenie naczyniowe dotykają kobiet w wieku 30–60 lat, a także mężczyzn. Zmiany zlokalizowane są w centralnej części twarzy, tworząc literę V. Ściślej mówiąc, pojawiają się na policzkach, nosie i czole. Najczęściej schorzenie dotyka kobiet z fototypem I i II, osób mających problemy z narządami wewnętrznymi oraz nadreaktywnością naczyń krwionośnych.
Przyczyn trądziku różowatego jest wiele, każda z nich jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w organizmie. Dużą rolę odgrywają hormony, które są przyczyną wielu schorzeń skóry, w tym trądziku różowatego. Zmiany mogą zostać wywołane przez nieregularne miesiączki, okres okołomenopauzalny, przyjmowanie doustnej antykoncepcji oraz choroby tarczycy. Duży wpływ na ich powstanie mają także zaburzenia układu pokarmowego, tj., choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, obecność w żołądku Helicobacter pylori, kamica pęcherzyka żółciowego czy zaparcia.  Kolejnymi przyczynami powstawania trądziku są infekcje wywołane drożdżakami Pityrosporum ovale oraz nużeńcem ludzkim Demodex folliculorum, który bytuje w mieszkach włosowych, a także bakterie przyczyniające się do powstawania stanów zapalnych – Bacillus oleronius. Nie możemy zapomnieć o zmianach związanych z zaburzeniami naczynioruchowymi i powierzchownym unaczynieniem skóry.
Nasza skóra reaguje na różne bodźce należące do naturalnych reakcji organizmu. Każdy z nas z pewnością nieraz się zdenerwował, nieraz zaczerwienił się też pod wpływem szybkiej zmiany temperatury z zimnej na ciepłą i odwrotnie. Czerwienimy się, powstaje rumień, który po latach występowania zastawia ślad w postaci stałego zaczerwienienia skóry, pękania naczynek czy powstania trądziku różowatego.
Znamy już wewnętrzne przyczyny powstawania trądziku różowatego. Co z zewnętrznymi? Zmiany naczyniowe powstają najczęściej pod wpływem działania wysokich temperatur. Jeżeli więc jesteśmy miłośnikami gorąca, powinniśmy uważać. Z przyjemnościami takimi jak:

  • kąpiele słoneczne,
  • solarium,
  • sauna,
  • gorące kąpiele
  • kominki

lepiej nie przesadzać.
Innymi przyczynami mogą być:

  • suszenie włosów suszarką,
  • niskie i wysokie temperatury,
  • klimatyzacja,
  • wiatr,
  • dym papierosowy,
  • suche powietrze w pomieszczeniu.

Stosowanie maści sterydowych również może powodować zmiany naczyniowe, warto więc zwracać uwagę na to jak skóra reaguje na dany lek.

Jakie są odmiany trądziku różowatego?

Postać rumieniowa z teleangiektazjami – charakteryzuje się trwale poszerzonymi naczynkami, widocznymi „gołym okiem ”, z towarzyszącym rumieniem.
Postać z przewagą zmian przerosły – częściej spotykana u mężczyzn po 40 roku życia, charakteryzuje się przerostem gruczołów łojowych i tkanki łącznej. Towarzyszy temu pogrubienie skóry nosa, rzadziej czoła, uszu czy podbródka.
Postać grudkowo-krostkowa – obserwujemy tu krostki i grudki, które pojawiają się okresowo z towarzyszącym rumieniem, złuszczeniem czy obrzękiem.
Postać ziarniniakowa – występuje rzadko, w tej odmianie towarzyszą grudki, guzki ulegające rozpadowi i bliznowaceniu.
Postać oczna – objawia się swędzeniem, pieczeniem, suchością oczu. Może również występować światłowstręt, obniżona ostrość wzroku, zwiększone łzawienie oraz przekrwienie spojówek.
Znamy już objawy i przyczyny powstawania trądziku różowatego. W następnym poście opiszę jak dbać o skórę w domu, w jakim celu i na jaki zabieg odwiedzić salon kosmetyczny, jak się odżywiać i jak leczyć powstałe zmiany.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Monika Wilk-Glodzik

Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, właścicielka gabinetu kosmetycznego Neogenesis Clinic w Krakowie. Autorka bloga monikawilk.pl

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close